Ürünlerimiz

E-bültene üye olun

Sizi Arayalım - Formu Doldurun

ENİNE YİVLİ KAPLİNLER » EMS-X ALÜMİNYUM KAPLİN

 Nedir

Helical Products Company’nin yeni X-Serisi, yüksek performans, kolay kullanım ve dayanıklılık, gibi birçok özelliğe sahip, radyal(enine) yivli esnek kaplinidir. X-serisi, yüksek tork kapasitesi ve diğerlerinden çok daha iyi bir burkulma dayanımına sahiptir. Alüminyum ve Paslanmaz Çelik olarak ve altı farklı dış çapta sunulmaktadır. Bu kaplin, Helical’in güvenilir ve kullanıcı dostu olan entegre çenesi ile bağlanabilmektedir. 

Neden

X-Serisi kaplin, çok yönlü HELI-CAL Flexure ve pahalı körüklü tip kaplinler arasında bir köprü oluşturarak Helical’in kaplin önerilerini tamamlamak için geliştirilmiştir. X-Serisi kaplinler, yüksek ters yönlü tork yükleri ile beraber yüksek burkulma dayanımı da gerektiren uygulamalar için uygundur. Günümüzde sürekli değişen hareket kontrolü sektöründe, sürekli hızlanan başlama/durma evreleri çok kullanılmaktadır. Bu yüzden, bu tip uygulamalar için bir kaplinden sadece yüksek tork kapasitesi istenmez, ayrıca sürücü sistemi içerisinde daha yüksek burkulma dayanımına da gerek duyulur. Esnek kaplin genellikle her tür hareket kontrol sisteminde burkulma açısından en esnek eleman olduğu için, Helical burkulma dayanımını arttırmak için radyal, enine-yiv tasarımını kullanmayı seçmiştir.

Tasarım Faktörleri

Entegre çene bağlantı parçaları, radyal-enine yivli esnek elemanının iki yanındaki deliklere yerleştirilmiştir. Bu, birçok uygulama için en kolay montajı sağlamaktadır, öyle ki her iki vidayı sıkıştırmak için altıgen cıvata anahtarını esnek bölüme doğru çevirmek yeterlidir.

 
Yüksek burkulma dayanımı ve tork kapasitesine sahip X-Serisi kaplinler, diğer bütün    HELI-CAL Flexure kaplinler gibi tamamen tek parça blok malzemeden işlenmiştir. Bu tek parça bütünlüğü, çok parçadan oluşan kaplinlerde varolan aşınma, yıpranma ve gevşeme gibi sorunlarla ilgili hiç bir zaman endişeniz olmayacağını garanti eder.
 
Parça montajını olabildiğince kolay ve kompakt hale getirmek için, X-Serisi, Helical Rölyef’ini (İç Boşluk) kullanmaktadır. Bu durum, kaplinin kaçıklıkları karşılama kapasitesini etkilemeksizin, millerin kaplinin merkezine sokulmasına olanak sağlar. Merkezdeki esnek bölgenin iç çapı her iki milin çapından biraz daha geniş yapılarak, miller esnek parçanın iç kısmına değmeyecek şekilde bu alana sokulabilir.
 
X-Serisi için seçilen malzemeler; 7075-T6 alüminyum ve 303 paslanmaz çeliktir (CRES). Her iki malzeme de hem HELI-CAL Flexure hem de enine-yivli esnek elemente ideal olarak uymaktadır.
 
Hem 7075-T6 hem de 303 yüksek esneklik sınırlarına sahiptir ve üstün yorulma direnci sergilerler. 7075-T6 alüminyum, 303 paslanmaz çeliğin 1/3’ü oranında atalet momentine sahiptir ki bu ona daha hızlı hareket cevabı sağlar. 303, 7075-T6’ya göre 3 kat daha fazla burkulma dayanımına sahiptir.

Test Sonuçları
 
Helical X-Serisi kaplinler, diğer bütün Helical kaplinleri gibi aynı şiddetli güvenirlik testine tabi tutulmaktadır. Dayanıklılık testi süresince, kaplinler varsayılan oranlarından 5 kat fazlasına kadar paralellikte sapmaya tabi tutulurlar ve başarısız olana(kırılıncaya) kadar test edilirler. Helical X-Serisi kaplinler milyonlarca kez bu abartılı sapmalarla test edildiler ve diğerlerinden çok daha iyi performans kapasitesi sergilediler.

Kısacası

Helical’in X-Serisi tek-parça kaplinleri, radyal olarak çok sert olan kaplinlerle servo-tip uygulamalar için yeterli burkulma dayanımına sahip olmayan kaplinler arasında ekonomik anlamda etkili bir denge sunmaktadır. Bu kaplin, yüksek burkulma dayanımı, düşük radyal yükler, tek parça bütünlüğü, iyi esneklik ve boşluksuz olma gibi özelliklere sahiptir. X-Serisi kaplinler, AC ve DC servomotor tipi uygulamalar için idealdir ve körüklü tip kaplinlerin düşük maliyetli ve üstün özellikli bir alternatifidir. Yüksek performanslı hareket kontrolü sistemleri için tasarlanmış X-Serisi, tek bir tasarım içinde, uçtan uca daha yüksek dönme doğruluğunu radyal esneklikle birleştiren iki esnek parça içermektedir. 15mm’den 50mm’ye kadar altı dış çap boyutu ve belirtilen maksimum ve minimum değerler arasındaki herhangi bir delik çapı kombinasyonu bulunabilmektedir. Kaplinler milimetre cinsinden, inç cinsinden ya da her ikisinin birleşimi cinsinden sipariş edilebilir.
 
PDF Dosyası   Teklif İsteyin
Medya Portakal